Hren, hren in še enkrat hren. Zlasti trenutna situacija in letni čas kar kličeta po hrenu. A, koliko pa sploh poznamo njegovo kulinarično raznolikost in uporabnost?
Sodobne jedilne navade se vse bolj razlikujejo od preteklih, v mnogih primerih na slabše (uporaba industrijsko pripravljenih obrokov), v mnogih primerih pa tudi na boljše, saj je zaslediti vse več receptov, ki sledijo zdravo-prehranskim in vegetarijansko-veganskih smernicam. Ko sem brskala najprej po domačih spletnih straneh za novimi idejami, sem z veseljem opazila, da je najti tudi pri nas vedno več zanimivih kombinacij s svežim hrenom.
O zdravilnih lastnostih hrena sem pisala prejšnjič v članku z naslovom Hren kot zdravilo. Ampak z zdravili je tako, da so praviloma neprijetna in odvratna še zlasti, kadar jih je treba jemati v večjih dozah ali daljše obdobje. Toda prehranjevanje z rastlinami je odlična priložnost, ko se lahko pravzaprav sproti »zdravimo«, ne da bi to sploh posebej zaznali. To je približno tako kot, če se vsak dan v službo voziš s kolesom in ti potem ni treba, recimo 2x tedensko, »kvihtati« v zatohlem fitnes studiu, smrdečem po gumi in potu ali po umetnih osvežilcih zraka. Ali ni to krasno?! To »sprotno zdravljenje« z rastlinami, mislim!
Torej, zanima me hren kot vsakodnevna prehrana in ne le kot nekakšen »je-ali-pa-ni« dodatek jedem. In sem šla brskat po spletnih straneh tudi preko meja našega jezikovnega območja ter odkrila nekaj zanimivih idej. Kako ga lahko sveže nastrganega preprosto posujete po toplih ali hladnih jedeh in solatah, ste lahko prebrali že v omenjenem članku Hren kot zdravilo. Kako pa je videti (okušati) hren v glavnih jedeh, pa bom napisala danes. Ampak le del receptov, ker sem jih na spletu odkrila ogromno. Videti so zelo privlačni, vendar jih bom najprej preizkusila sama, preden ga bom priporočala vam. Toda, tudi jaz, čeprav oboževalka hrena, ga ne morem jesti kar vsak dan!
Začnimo pa z našim domačim receptom, ki mora imeti v našem hribovskem svetu že davne korenine, saj ga poleg naših Korošcev poznaju tudi v Avstriji, Nemčiji in alpskem delu Italije.
Kruhov ali žemljev hren
Korošci in drugi jed pripravljajo na več načinov, a večina s starim belim kruhom, zalitim z govejo juho kot prilogo h govedini in praženemu krompirju.
Ta stari recept sem skladno s sodobnimi zdravstvenimi in veganskimi trendi malo prilagodila tako, da sem govejo juho zamenjala z zelenjavno in ga kombinirala še z drugimi jedmi, ne le z mesom in krompirjem.
Sestavine: posušen star kruh, bel ali črn, korenina hrena ( 1-2 cm ali 1 -2 JŽ na osebo), čista zelenjavna juha ali zavretek iz domače ali kupljene zelenjavne jušne kocke, žlica kisa, sol.
Postopek: posušen kruh po želji razdrobite na manjše kose. Če je kruh star nekaj dni in še ni suh, ga narežite na kocke. Kruh dajte v lonec in prelijte z vročo juho in počakajte, da se dobro prepoji. Po potrebi dolijte (ali odlijte, če je je preveč) še juho. Sedaj vmešajte nastrgan hren in dodajte žlico kisa. Na blagem ognju kuhljajte kakih 15 minut oziroma toliko časa, da bo jed primerno topla za uživanje.
Kruhovemu hrenu lahko dodate še poper in eksperimentirate z drugimi začimbami oziroma zelišči. Tudi gostota je odvisna od vaših želja: lahko je tekoča omaka za žlico, lahko pa gosta jed za vilice.
Če vam ostrina hrena ne prija, predlagam, da ga raje malo prezračite (pustite nekaj časa nastrganega in razgrnjenega na leseni deski), preden ga vmešate v omako. Seveda bo s kuhanjem tudi izgubil nekaj ostrine, a hkrati tudi vitamine in druge mineralne snovi, zato res ne pretiravajte s predolgim kuhanjem in visoko temperaturo. Jed le rahlo kuhljajte. Jemo zato, da smo, ne le siti, temveč tudi zdravi.
Kruhov hren lahko kombinirate tradicionalno s praženim krompirjem ali pa s kuhanimi stročnicami, recimo s kuhanim fižolom, lečo ali čičeriko. Tudi dušen ohrovt ali dušeno rdeče zelje in kruhov hren se lepo ujamejo. Seveda pa je jed lahko tudi odličen samostojen obrok skupaj s skledo regrata ali druge solate.
Zanimivost
Po naključju mi je ostalo v skledi nekaj kruhovega hrena, ki se je ohladil in nekako želiral. Pa sem se spomnila, da moj koroški prijatelj Tomaž rad občasno skuha kombinacijo fižola in jabolčne čežane. In sem začela razmišljati »po koroško« ter skuhala malo jabolk in jih pretlačila. Strjen kruhov hren sem zvrnila na krožnik. Vam povem, da se je topla jabolčna čežana super ujela s to hladno krušno-hrenovo torto.
Od avstrijsko-nemških sosedov
Krompirjev pire s hrenom
Sestavine: krompir, nastrgana korenina hrena 1 – 2 JŽ na osebo, sol, poper, muškatni orešek, rastlinsko mleko in/ali rastlinska smetana po želji. Vsejedci bodo uporabili pač kravje mleko in/ali maslo.
Skuhajte krompir v kosih za pire. V loncu naj bo le toliko vode, da je vrhnja plast krompirja prekrita. Ko je krompir kuhan, odlijte odvečno vodo v lonček in jo prihranite za zalivanje pireja ali pa za zelenjavno juho ali omako naslednji dan. V kuhan krompir vmešajte nastrgan hren, sol, muškatni orešek ter dobro pretlačite. Dolivajte vodo od kuhanja (manj odvečnih kalorij) ali pa dodajajte mleko in maščobo. Maščoba bo lepo obogatila okus. No, dodala bo tudi nekaj kalorij …
Seveda je tak pire, obogaten z minerali in vitamini iz hrena, skupaj s solato kakovosten samostojen obrok. Lahko ga vedno kombinirate z jedmi, ki ste jih že navajeni jesti.
Rdeča pesa s hrenom
Sestavine: 0,5 kg rdeče pese, pol skodelice jabolčnega kisa, JŽ kumine, JŽ sladkorja, sol in 3 JŽ nastrganega hrena.
Skuhajte peso in jo narežite na tanke rezine, kockice ali trakove po želji. Potresite s kumino. Z nekaj vode zavrite sladkor, sol in kis in z marinado prelijte peso. Premešajte in shranite za nekaj ur na hladno, da se okusi prepojijo. Pred serviranjem pa posujte s sveže nastrganim hrenom.
Oziroma
odprite kozarec vložene rdeče pese, servirajte v skledo ali na krožnik in posujte s sveže nastrganim hrenom.
Hrenova juha
Sestavine: 1 čebula, 1 JŽ (rastlinskega) masla, žlica moke, 1 l zelenjavne jušne osnove, ščepec soli, ščepec popra, 4 JŽ sveže nastrganega hrena, 2 rezini črnega kruha, 1 JŽ sesekljanih zelišč po izbiri
Priprava: Čebulo sesekljajte in jo popražite na polovici žlice masla. Posipajte z moko, pomešajte in zalijte z jušno osnovo. Dodajte sol in poper in zmanjšajte ogenj na minimum. Dodajte nastrgan hren in vse skupaj kuhljajte približno 20 minut. Ogenj naj bo tako blag, da vrenje komaj zaznate. Juho pirirajte (s paličnim mešalnikom zmešajte, da bo kremasta) in posujte s sesekljanimi zelišči. Kruh narežite na manjše kose, ga popecite na preostanku masla in dajte na juho.
Iz Italije
Testenine v paradižnikovi omaki s hrenom
Skuhajte testenine in jim dodajte paradižnikovo omako kot običajno. Pri mojih testeninah s paradižnikom pravzaprav nikoli ne manjka bazilika. Po vrhu obilno potresite sveže nastrgani hren – naslovna slika.
Čaj za prebavo in razstrupljanje
Namočite za nekaj minut 2 grama naribanega hrena v toplo (ne vročo – C vitamin) vodo. Po želji lahko kombinirate tudi z meto, janežem ali meliso.
Shujševalni pripravek
Tole vam bo všeč: hrenu se pripisujejo tudi shujševalni učinki.
Potrebujete: 120 g hrenove korenine, košček korenine ingverja, 3 limone in 2 žlici medu. Limone naj bodo biološko pridelane. Vse skrbno operite in očistite ter narežite na kosce. Zatem zmeljite v mešalniku. Dodajte med in dobro premešajte. Pripravek hranite v steklenem kozarčku v hladilniku.
Uživanje: 1 žlica po treh glavnih obrokih (ko je v želodcu že nekaj hrane, sicer bi znal ta tudi malo protestirati).
Pripravek je videti dobrega okusa. Prepričana sem, da pomaga tudi pri prehladu, ne vem pa, kako točno deluje na zmanjšanje teže. Zato bi za boljši učinek shujševalne diete priporočala, da v tem času morda tudi malo manj jeste …
Po koncu koronske karantene in okoli Velike noči pa boste dobili še nekaj dodatnih hrenovih idej iz Italije, Anglije, Francije in Španije in nasvete, kako shraniti hren čez poletje, ko se ga ne sme izkopavati, ker raste. In, ker moram do takrat še preizkusiti recepte.
Trenutno po nekem receptu mariniram grobo nastrgan hren v sojini omaki. Piše, da vsaj za 10 dni. No, bomo videli …
Hren kot zdravilo
Napake, ki jih nezavedno počnemo v kuhinji
Leave A Comment